Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/hexecapital/domains/rankingifinanse.pl/public_html/wp-content/plugins/siteorigin-panels/inc/styles-admin.php on line 390 Apteczka samochodowa - co powinna zawierać - Rankingifinanse.pl

Apteczka samochodowa – co powinna zawierać

Apteczka samochodowa - co powinna zawierać

W dzisiejszych czasach większość ludzi posiada własne samochody i bardzo często się nimi przemieszcza, zarówno na krótkich trasach w mieście, jak i wyruszając w dalsze podróże. Również w kwestii wypożyczania samochodów popyt się zwiększa. Biorąc pod uwagę wynajem aut Szczecin przykładowo może poszczycić się coraz to nowymi firmami oferującymi różnego rodzaju i klasy samochody. Ilu ludzi jednak myśli o tym, aby zadbać o odpowiednio wyposażoną apteczkę samochodową?

Nieobowiązkowa, jednak potrzebna

Polskie prawo nie nakłada na kierowcę obowiązku posiadania apteczki samochodowej. Jednak warto się w nią zaopatrzyć, aby móc udzielić pierwszej pomocy. Według kodeksu karnego osoba, która bez uszczerbku na własnym zdrowiu lub życiu ma możliwość udzielić pierwszej pomocy, jest zobowiązana to zrobić pod groźbą kary do trzech lat więzienia za jej zaniechanie.

Zastraszająca liczba kierowców nie zwraca uwagi na to, jak wyposażona jest apteczka, nie mają jej wcale, lub decydują się kupić gotowy, najtańszy zestaw, który nie zachwyca zawartością. W razie wypadku czy nawet mniej poważnej kolizji okazuje się, że w pobliżu nie ma ani jednej dobrze wyposażonej apteczki i pojawia się problem z opatrzeniem nawet niewielkiej rany, jej oczyszczeniem, ustabilizowaniem kończyny lub z utrzymaniem ciepła u poszkodowanego.

Co powinno znaleźć się w apteczce?

Dobrze wyposażona apteczka samochodowa powinna być tak skompletowana, aby zawierała:
– jodynę, wodę utlenioną, lub inny środek odkażający,
– koc termoizolacyjny foliowy,
– rękawiczki ochronne, lateksowe, a najlepiej hipoalergiczne,
– bandaże w różnych rozmiarach, kompresy gazowe i opaskę elastyczną,
– plastry z opatrunkiem w różnych rozmiarach i plaster bez opatrunku,
– nożyczki i agrafki,
– temblak, trójkątną chustę, służącą do stabilizowania złamanej kończyny.

Przydatny może okazać się także np. ustnik do wykonania resuscytacji oddechowej metodą usta – usta. Dobrym pomysłem jest także umieszczenie w apteczce instrukcji, jak prawidłowo przeprowadzić pierwszą pomoc.

Nie podawaj leków!

Istotną rzeczą, o której należy pamiętać jest fakt, iż pod żadnym pozorem nie wolno podawać ofierze żadnych leków, nawet pozornie nieszkodliwych leków przeciwbólowych. Można w ten sposób nieświadomie bardzo zaszkodzić, na przykład jeżeli ofiara jest uczulona na któryś ze składników. W takiej sytuacji możemy ponieść konsekwencje. Ważne jest również, aby apteczka nie zawierała waty ani ligniny, lub innych produktów złożonych z cienkich włókien, gdyż mogą one zanieczyścić ranę.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Apteczka powinna mieć odpowiednią wielkość tak, aby wszystkie przedmioty w niej umieszczone były bezpieczne i nienarażone na zniszczenie. Dodatkowo musi być widoczna, wobec czego powinna mieć jaskrawy kolor. Należy pamiętać, aby umieścić ją w miejscu łatwo dostępnym, nawet w przypadku potencjalnego wypadku. Konieczne jest regularne sprawdzanie daty ważności produktów, aby nie dopuścić do sytuacji zastosowania na poszkodowanym produktu po przekroczeniu daty przydatności

 

Zobacz także

Autor: rankingifinanse.pl

Analizujemy, porównujemy, prezentujemy. W serwisie rankingifinanse.pl znajdziesz aktualne zestawienia ofert pożyczkowych. Dzięki temu możesz wygodnie porównać ze sobą pożyczki online wielu firm w jednym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *