Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/hexecapital/domains/rankingifinanse.pl/public_html/wp-content/plugins/siteorigin-panels/inc/styles-admin.php on line 390 Automatyczna czy manualna skrzynia biegów - poznaj zalety i wady obu rozwiązań - Rankingifinanse.pl

Automatyczna czy manualna skrzynia biegów – poznaj zalety i wady obu rozwiązań

Manualna skrzynia biegów czy automatyczna?

Automatyczna skrzynia biegów dzięki rozwojowi technologicznemu nie odbiega parametrami od skrzyń manualnych. Obecnie praktycznie każda profesjonalna wypożyczalnia samochodów oferuje auta z automatyczną skrzynią, na równi z samochodami ze skrzynią manualną, czasem nawet rezygnując zupełnie z drugiej opcji. Nie da się ukryć, że jazda w aucie z automatyczną skrzynią biegów jest bardziej komfortowa i pozwala na całkowite skupienie się tylko na otoczeniu.

Nie zawsze na topie

Jednak „automat” nie zawsze był powszechny i doceniamy. Przez długi czas kojarzony jedynie z luksusowymi autami, charakteryzował się z reguły większym spalaniem oraz gorszym przyspieszeniem. Przykładowo, parafrazując Karola Bielę z serwisu Motofakty, I generacja Fiata Cromy 2.0 z automatyczną skrzynią biegów z trzystopniową przekładnią spalała aż o 0.9 litra na 100 kilometrów więcej od swojego odpowiednika ze skrzynią manualną. Dodatkowo cechowała się mniejsza prędkością maksymalną i wolniejszym o 1,9 sekundy sprintem do setki. Dziś jednak nowoczesne samochody z automatyczną skrzynią nie odbiegają parametrami technicznymi od swoich odpowiedników ze skrzynią manualną. Czy warto zadem zdecydować się na „automat”?

Zalety i wady automatycznej skrzyni biegów

Z pewnością ogromną zaletą automatycznych skrzyń jest prędkość zmiany przełożenia. Ponieważ obecnie produkowane i dostępne na rynku skrzynie już nie odbiegają od manualnych rozwiązań tak, jak było to można zaobserwować kiedyś, pod kątem szybkości zmiany przełożenia biją obecnie na głowę swoje manualne odpowiedniki. Łączy się to również z płynnością jazdy – często zmianę przełożenia można zaobserwować jedynie po zmianie wartości na obrotomierzu, nie odczuwając jej w ogóle. Tu również „automat” zdecydowanie góruje nad manualną skrzynią biegów. Dodatkowo niekwestionowaną zaletą automatycznej skrzyni jest wygoda, zwłaszcza odczuwalna podczas jazdy po mieście, szczególnie w dużym natężeniu ruchu.

Należy jednak wspomnieć o jednej, bardzo istotnej wadzie „automatu”. Są to niezwykle kosztowne naprawy, które w przypadku bardzo zaawansowanej awarii mogą szybko przewyższyć koszt zakupu nowej skrzyni. Jest to często argument, który przekonuje wielu kierowców do zrezygnowania z automatycznego rozwiązania i pozostania przy manualnej wersji skrzyni.

Zalety i wady manualnej skrzyni biegów

Porównując manualną skrzynię biegu do automatycznej łatwo można zauważyć, że traci ona na wygodzie użytkowania oraz na szybkości zmiany przełożenia i płynności jazdy. Wielu kierowców mimo wszystko subiektywnie twierdzi, że jazda z manualna skrzynią biegów jest dużo ciekawsza, jednak jest to kwestia indywidualna. Dużym plusem skrzyń manualnych są natomiast ich naprawy – często wystarczy zmienić tylko jeden element, który spowodował awarię, a naprawy same w sobie nie są aż tak skomplikowane i nie ma z reguły problemu ze znalezieniem specjalisty, który się takiej naprawy podejmie.

Podsumowanie

Jak można zauważyć, oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Wybór zależy głównie od indywidualnych upodobań kierowcy. Z pewnością natomiast nie należy się bać, że „automaty” są wolniejsze i zwiększą spalanie. Automatyczne skrzynie biegów na pewno są dużo wygodniejszym rozwiązaniem w momencie, jeżeli samochód wykorzystywany jest najczęściej do jazdy po mieście. Trzeba mieć jednak świadomość, że awaria może drogo kosztować.

Arytykuł przygotowany we współpracy z serwisem pożyczkowym Wandoo.pl

 

Zobacz także

Autor: rankingifinanse.pl

Analizujemy, porównujemy, prezentujemy. W serwisie rankingifinanse.pl znajdziesz aktualne zestawienia ofert pożyczkowych. Dzięki temu możesz wygodnie porównać ze sobą pożyczki online wielu firm w jednym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *