
Masz już dość życia od pierwszego do pierwszego? Chcesz nauczyć się oszczędzać pieniądze, zmniejszyć niepotrzebne spontaniczne wydatki, przestać pożyczać u znajomych i w końcu uzyskać stabilizację finansową? W takim razie musisz uporządkować swój budżet domowy!
Jak to zrobić? Przygotowaliśmy instrukcję!
Co to jest budżet domowy?
Budżet domowy to plan wszystkich przychodów i rozchodów w ustalonym okresie. Systematyczna kontrola budżetu pozwala ocenić swoją sytuację finansową i uniknąć niepotrzebnych wydatków, nie stracić odłożonych pieniędzy, a co najważniejsze – pomaga nauczyć się wydawać mniej niż zarabiać.
Planowanie budżetu domowego
To jak w końcu skutecznie zaplanować budżet domowy i co Ci jest potrzebne?
Najpierw musisz ustalić przedział czasowy, w którym będziesz monitorować budżet. Może to być tydzień, miesiąc, rok.
Dalej wybierasz narzędzia. Gdzie chcesz prowadzić budżet domowy? Może to być zwykła kartka, a można też przygotować tabelkę w Excelu. Coraz większą popularność zdobywają różnorodne darmowe aplikacje – wspaniała alternatywa dla tradycyjnego zeszytu czy Excela.
Narzędzie jest już wybrane, teraz czas na planowanie. Dzielisz zeszyt lub tabelkę na trzy kolumny. Na górze wpisujesz wybrany okres: miesiąc, pół roku, rok.
W pierwszej kolumnie będą spisywane wszystkie przychody. Pamiętaj, aby uwzględnić zarówno pensję, jak i dochody z dodatkowych źródeł.
W drugiej będą wydatki stałe, takie jak opłaty za mieszkanie, media i Internet, wydatki na samochód lub przejazd w transporcie publicznym, usługi i jedzenie, ubezpieczenia, karnet na siłownię czy też raty kredytów i tak dalej.
W trzeciej – koszty nieregularne: kawa na mieście lub wyjście do restauracji, prezenty, wyjazdy i wakacje, rozrywki, ubrania.
Twój plan wydatków powinien także uwzględniać nieprzewidywalne sytuacje. Należy rozumieć, że taka sytuacja może się zdarzyć w dowolnym momencie, więc przygotuj się na to, żeby mieć odłożone pieniądze na wszelki wypadek.
Kolejnym etapem jest określenie kwoty, ile chcesz tak naprawdę zaoszczędzić?
I na koniec najważniejsze, podsumowanie i stworzenie planu oszczędzania. Przyjrzyj się swoim wydatkom – czy jesteś w stanie z czegoś zrezygnować, co możesz ograniczyć? Jeśli zauważyłeś, że w budżecie przydałoby się więcej przychodów, to zastanów się, gdzie można poszukać dodatkowego ich źródła.
Zarządzanie budżetem domowym nie jest takie trudne, jak się wydaje na początku, a także nie wymaga specjalnych umiejętności, prawda?
Życzymy powodzenia!