Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/hexecapital/domains/rankingifinanse.pl/public_html/wp-content/plugins/siteorigin-panels/inc/styles-admin.php on line 390 Co to są obligacje skarbowe - Rankingifinanse.pl

Co to są obligacje skarbowe

Co to są obligacje skarbowe

Obligacje skarbowe uznawane są obecnie jako najbezpieczniejsza forma inwestycji z pewnym zyskiem. Jeżeli więc masz oszczędności, które chciałbyś pomnożyć bez ryzyka, zapraszam do lektury artykułu. Wytłumaczymy dokładnie czym są obligacje, jak je nabyć oraz na jaki zysk możesz liczyć.

Czym są obligacje skarbowe

Obligacje skarbowe są papierami wartościowymi które sprzedaje Skarb Państwa. W praktyce przez kupno obligacji pożyczamy Państwu nasze pieniądze na ustalony wcześniej procent i czas. Po ustalonym terminie Skarb Państwa zobowiązany jest odkupić nasze obligacje, wraz z wypłatą należnych nam odsetek.

Można stwierdzić, że Skarb Państwa staje się naszym dłużnikiem, który odpowiada swoim całym majątkiem za zaciągnięte zobowiązania. Dzięki temu obligacje skarbowe są jedną z najbezpieczniejszych form inwestowania i oszczędzania jednocześnie.

Obligacje może kupić w oddziałach banku, biurach maklerskich, przez Internet a nawet za pośrednictwem telefonu dzwoniąc pod odpowiedni numer banku. Wystarczy wybrać formę, która nam najbardziej odpowiada.

Jakie obligacje wybrać

Istnieje cała paleta obligacji sprzedawanych przez Skarb Państwa, różnią się głownie oprocentowaniem oraz czasem na jaki Państwo pożycza nasz kapitał:

Stałoprocentowe – Z góry ustalone oprocentowanie przez cały okres posiadania obligacji, oznacza to, że przy zakupie naszych papierów wartościowych możemy obliczyć dokładnie jaki będzie nasz zysk. Skarb Państwa przewidział dla tego typu oprocentowania obligacje trzymiesięczne oraz dwuletnie.

Zmiennoprocentowe – Przeznaczone dla osób, które chcą pożyczyć Państwu swój kapitał na 3 lata. W pierwszym roku zyskujemy stałe oprocentowanie, a w kolejnych dwóch o wysokości odsetek decyduje sytuacja na rynku finansowym. Zaletą tych obligacji jest wypłata należnego nam procentu co 6 miesięcy.

Indeksowane – Jeżeli myślimy o trochę dłuższym czasie oszczędzania, warto pomyśleć właśnie o takich obligacjach. Są to czteroletnie papiery wartościowe, które w pierwszym roku mają stałe oprocentowanie. W kolejnych latach procent zmienia się w zależności od sytuacji na rynku finansowym, ale brana jest pod uwagę inflacja, którą dolicza się do naszego oprocentowania. Co oznacza, że mimo upływu lat i wzroście inflacji na pewno nie stracimy.

Oszczędnościowe – Opcja dla osób, które dysponują kapitałem, który mogą pożyczyć Skarbowi Państwa na 10 lat. Nasz zysk jest powiększony o inflację w danym roku i tak jak w przypadku obligacji indeksowanych na pewno nasze papiery wartościowe nie stracą na wartości.

Skarb Państwa wyszedł również naprzeciw beneficjentom programu 500+. Stworzono specjalne rodzinne obligacje dla tych którzy są skłonni przeznaczyć oszczędności z 500+ na czas 6 oraz 12 lat. Tak jak w przypadku innych długookresowych papierów wartościowych, nie ma tu ryzyka w formie utraty naszych pieniędzy. W obu typach obligacji odsetki są powiększane o inflację w danym roku, a ich kapitalizacja następuje co roku.

Czy można wycofać pieniądze z zakupionych obligacji?

Jeżeli musimy zrezygnować z naszych obligacji, możemy w każdej chwili wycofać nasz kapitał. Skarb Państwa odkupi nasze papiery wartościowe i wypłaci naliczone odsetki. Jednakże trzeba pamiętać, iż będą one pomniejszone o pewien procent ze względu na przedwcześnie zakończoną „pożyczkę”.

Sprzedaż obligacji

Obligacje Państwowe są papierami wartościowymi które można sprzedać innej osobie, wystarczy zwykła umowa cywilno-prawna. Wiąże to się jednak wizytą sprzedającego i kupującego w banku w celu potwierdzenia transakcji. Można również udać się do notariusza, który potwierdzi notarialnie transakcję, w tym wypadku do banku musi zgłosić się jedynie kupujący.

 

Zobacz także

Autor: rankingifinanse.pl

Analizujemy, porównujemy, prezentujemy. W serwisie rankingifinanse.pl znajdziesz aktualne zestawienia ofert pożyczkowych. Dzięki temu możesz wygodnie porównać ze sobą pożyczki online wielu firm w jednym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *