Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/hexecapital/domains/rankingifinanse.pl/public_html/wp-content/plugins/siteorigin-panels/inc/styles-admin.php on line 390 Przygotuj swój budżet na święta Bożego Narodzenia - Rankingifinanse.pl

Przygotuj swój budżet na święta Bożego Narodzenia

budżet domowy

Do świąt Bożego Narodzenia zostało już niewiele czasu. To ostatni moment na to, aby zaplanować swój budżet w taki sposób, by wystarczyło nam nie tylko na przygotowanie pięknej, świątecznej uczty i zakup prezentów, ale również na przeżycie do końca roku. Podpowiadamy, jak zarządzać budżetem do świąt.

Stwórz listę gości świątecznych

Od liczby osób, które będą gościć w naszym domu na święta, w dużej mierze zależy to, ile pieniędzy wydamy na jedzenie i prezenty. Dlatego już teraz przygotujmy listę gości i potwierdźmy z nimi ich obecność. Weźmy pod uwagę również dzieci, a także 2 dodatkowe osoby, które niespodziewanie mogą nas odwiedzić. Choć zwykle przy wigilijnym stole zostawia się tylko jeden talerz dla zbłąkanego wędrowca, to jednak warto przewidzieć, że może on podróżować z osobą towarzyszącą. 

Zaplanuj budżet na prezenty

Upominki świąteczne są nieodłącznym elementem tradycji świątecznej. Nawet, jeśli są to drobne prezenty o symbolicznym charakterze, to jeśli zapraszamy wielu gości, wydatki na taki upominki mogą urosnąć dość sporo. Mając już przygotowaną listę gości, wystarczy teraz dopisać przy ich imionach pomysły na prezenty wraz z szacunkową ceną. W ten sposób zweryfikujemy, ile pieniędzy będziemy potrzebować na “wyprawkę prezentową”. W przypadku dużej liczby gości możemy przygotować po dwie propozycje prezentów –  tańszą i droższą i w razie problemów z dopięciem świątecznego budżetu zdecydować się ostatecznie na zakup tych, na które wydamy mniej.

Określ świąteczne menu

Teraz pora na najważniejszy element świąt, a mianowicie na rozplanowanie menu świątecznego. Warto w tym celu spisać, najlepiej w jakimś arkuszu kalkulacyjnym, wszystkie dania, które zamierzamy przygotować i dopisać przy nich składniki potrzebne do ich przygotowania. Następnie grupujemy produkty, aby wiedzieć, ile danego składnika potrzebujemy i na koniec pozostanie nam dopisanie cen tych produktów. Po zsumowaniu tej ostatniej kolumny dowiemy się, ile pieniędzy potrzebujemy na zakup produktów do przygotowania uczty świątecznej. 

 Gdzie szukać oszczędności

 Jeśli okazało się, że nasze bożonarodzeniowe wydatki przekraczają nasze możliwości finansowe, musimy poszukać oszczędności. W pierwszej kolejności zrewidujmy naszą listę prezentów i skupmy się na tych tańszych propozycjach. Możemy również część prezentów wykonać własnoręcznie, na przykład zamiast kupować cioci szal, możemy wydziergać go na szydełku. Ręcznie robione prezenty mogą być równie piękne, jak nie piękniejsze, niż te kupowane w sieciówkach, a ponadto będą miały dodatkową wartość sentymentalną.

Kolejnym obszarem, gdzie można szukać oszczędności, jest przygotowanie uczty. Nie bójmy się poprosić gości o wsparcie. Wystarczy, że kilkoro z nich zajmie się przygotowaniem sałatek czy babcia przyniesie uszka, które w końcu robi po mistrzowsku. Takim sposobem możemy zaoszczędzić dodatkowe kilkadziesiąt złotych.

Jeżeli pomimo prób nasz budżet domowy nadal się nie spina, warto rozważyć skorzystanie ze świątecznej pożyczki. Kilkaset złotych pożyczone na 1-2 miesiące może sprawić, że nie będziemy musieli rezygnować z naszego idealnego planu świątecznego na rzecz jego tańszej i w naszych oczach niedoskonałej, wersji. 

 Święta Bożego Narodzenia to piękny czas, w którym przede wszystkim liczy się bliskość, radość i rodzinna atmosfera. Planując je z wyprzedzeniem zaoszczędzimy sobie nerwów i stresu, a za to będziemy mogli skupić się na tym, aby przeżyć je w sposób tradycyjny i rodzinny.

 

Zobacz także

Autor: rankingifinanse.pl

Analizujemy, porównujemy, prezentujemy. W serwisie rankingifinanse.pl znajdziesz aktualne zestawienia ofert pożyczkowych. Dzięki temu możesz wygodnie porównać ze sobą pożyczki online wielu firm w jednym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *