Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/hexecapital/domains/rankingifinanse.pl/public_html/wp-content/plugins/siteorigin-panels/inc/styles-admin.php on line 390 Roczna Stopa Oprocentowania Kredytu - co to jest?

RRSO i RSO – czym różnią się te dwie Stopy Oprocentowania Kredytu i za co tak naprawdę płacimy?

Większość z nas ma jakiś kredyt. To smutne, jednakże warunki finansowe wielu osób nie pozwalają na realizowanie pewnych inwestycji bezpośrednio z zarabianych co miesiąc pieniędzy. I właśnie w takich przypadkach musimy posiłkować się kredytem. Kredyt to z kolei często zobowiązanie na wiele lat (oczywiście zależy ono od jego wysokości), bez względu jednak na to, wszystkim, którzy planują wziąć kredyt, zależy na tym, by był on najkorzystniejszy. I tu jednym z podstawowych kryterium, na jakie zwraca uwagę większość klientów w momencie szukania najlepszej oferty pożyczki, jest oprocentowanie danego produktu. Im niższe, tym warunki otrzymania kredytu są korzystniejsze, a wszystkie koszty związane z pożyczką, są niższe.

 

RSO – Roczna Stopa Oprocentowania

 

Kredytodawcy kuszą nas różnymi hasłami, oferując niskie raty kredytu i najlepsze warunki na rynku. I choć wszystkie te oferty są niezwykle kuszące dla tych, którzy o kredytach nie mają pojęcia, to jednak jednym z najważniejszych parametrów, na który powinniśmy zwracać uwagę, jest tzw. RSO.

 

RSO to skrót od roczna stopa oprocentowania, parametr, który informuje nas o kosztach odsetek, które będziemy musieli zapłacić od zaciągniętej przez nas kwoty pożyczki. Omawiana roczna stopa oprocentowania jest więc wartością oprocentowania naszego kredytu, a w łatwiejszym tłumaczeniu stanowi ona sumę marży, jaką na danym produkcie zarobi bank, który nam jej udziela. To też ustalona przez rynek dla każdego kredytu tzw. stawka referencyjna. Reasumując, RSO nie uwzględnia żadnych innych kosztów (nie wlicza się w nie prowizji, obsługi kredytu, czy rachunku osobistego, który musi zostać otworzony do każdego kredytu). Nie ma w nim też podatków dla kredytów walutowych. Omawiając RSO, nie można też pominąć parametru określanego skrótem RRSO.

 

RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania

 

Co to jest RRSO? Współczynnik ten obejmuje nie tylko oprocentowanie kredytu, ale także jego pozostałe składowe/opłaty, a w tym m.in.: prowizję za udzielenie kredytu, ubezpieczenie i wszystkie dodatkowe koszty usług. Parametr RRSO musi być obowiązkowo podany przez bank w trakcie udzielania kredytu, co oznacza, że jego wysokość nie może być zatajona przed klientem. Parametr RRSO wyraża procentowy stosunek całkowitego kosztu udzielonego kredytu do jego kwoty (czyli sumy pieniędzy, jaką pożyczyliśmy od banku). Najłatwiej jest przedstawić ten parametr na przykładzie. Kiedy więc zaciągniemy kredyt na 100 000 zł, a za wszelkie koszta kredytu zapłacimy 10 000 złotych, wówczas wskaźnik RRSO wyniesie: 10 000 zł / 100 000 zł x 100% = 10%. I tak w odróżnieniu od oprocentowania nominalnego, RRSO uwzględnia prawie wszystkie opłaty związane z udzieleniem nam kredytu (nie tylko marżę czy tzw. stawkę referencyjną). W zakres RRSO wchodzi więc prowizja i usługi dodatkowe oraz tzw. cross-selling.

 

Kredyt to niestety nie tylko niestety miesięczne raty, które będziemy płacić przez określoną liczbę miesięcy czy lat, a również opłaty dodatkowe. Prawdą jest więc, że myśląc o kredycie, musi nas być na niego stać w momencie jego udzielania, ponieważ oprócz późniejszych rat, na wstępie musimy pokryć koszty obsługi, podatków, ubezpieczeń i wielu innych dodatkowych zobowiązań.

 

 

Zobacz także

Autor: rankingifinanse.pl

Analizujemy, porównujemy, prezentujemy. W serwisie rankingifinanse.pl znajdziesz aktualne zestawienia ofert pożyczkowych. Dzięki temu możesz wygodnie porównać ze sobą pożyczki online wielu firm w jednym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *