Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/hexecapital/domains/rankingifinanse.pl/public_html/wp-content/plugins/siteorigin-panels/inc/styles-admin.php on line 390 Studiowanie w dużym mieście, w jaki sposób przeżyć?

Studiowanie w dużym mieście; jak przeżyć

Za pasem rozpoczęcie nowego roku akademickiego. Do największych miast w Polsce zjeżdżają się tysiące studentów pierwszego roku, którzy przez następne kilka lat poświęcą na intensywną naukę przeplataną okresem zabawy i urządzania się w nowym miejscu zamieszkania.

 

Dla wielu przeprowadzka do dużego miasta to spore wyzwanie. Zmiana otoczenia i znajomych może być procesem niezwykle wyczerpującym i stresującym. Dla uspokojenia wszystkich młodych żaków, przedstawiamy kilka porad, które pozwolą łatwiej odnaleźć się w wielkomiejskim zgiełku.

Zakwaterowanie

Pierwsze o czym musisz pomyśleć, przeprowadzając się do dużego miasta to oczywiście dach nad głową. Dzielnicę wybiera się oczywiście w zależności od zasobności naszego portfela, jednak przy podejmowaniu decyzji, należy zwrócić uwagę na kilka czynników:

  • odległość od uczelni – oczywistym jest, że im bliżej, tym lepiej. Nie ma nic gorszego, niż niepotrzebne tracenie czasu na poruszanie się po mieście. Zwłaszcza w pierwszych miesiącach, kiedy znajomość topografii nie będzie najmocniejszą stroną.
  • blisko centrum – nie ma co się oszukiwać, im bliżej imprezowego centrum miasta, tym lepiej. Studia to nie tylko nauka, ale zawiązywanie nowych znajomości i szampańskiej zabawy. Dobra rada, lepiej mieszkać na obrzeżach centrum, niż w jego ścisłym środku. Pamiętaj, że ty też kiedyś będziesz chciał się uczyć w spokoju, albo wyspać. Hałas skutecznie w tym przeszkadza.
  • punkty gastronomiczne – czasem w natłoku pracy i nauki zwyczajnie nie ma czasu na gotowanie. Warto zwrócić uwagę, żeby w najbliżej okolicy znalazła się przynajmniej jedna czy dwie jadłodajnie. 

Akademik czy mieszkanie

Nie ma tańszego i bardziej utożsamianego ze studenckimi czasami lokum, niż akademik. Jednak najtrudniej jest w nim o miejsce, ponieważ chętnych jest o wiele więcej, niż samych łóżek. Ponadto, przy doborze studentów do akademika istotny jest cenzus w postaci dochodu na członka rodziny studenta. Jeśli przekracza on określony poziom, w ogóle nie będziesz mógł zamieszkać w domu studenckim. 

Koszt zakwaterowania w akademiku jest różny w zależności od miasta i uczelni o jakiej mówimy. Przeciętnie będzie się on wahał między 300 a 600 złotych. Pokoje jednoosobowe będą oczywiście droższe, od tych w których mieszka po kilkoro studentów. W cenie znajdują się wszystkie opłaty – prąd, woda, internet. 

Akademik jest świetną opcją dla studentów początkowych lat. Zapewni niezapomniane przeżycia i daje ogląd na to, jak wygląda “studenckie życie”. W domu studenckim poznaje się również wiele osób, niekiedy przyjaźnie czy miłości na całe życie.

Wynajem mieszkania, czy pokoju

 

Studenci bardziej zamożni, czy nie lubiący przebywać w tłumie innych ludzi zdecydują się pewnie na pokój w mieszkaniu, czy kawalerkę. Ceny wynajmu różnią się od siebie drastycznie, w zależności od miasta, w którym zdecydowałeś się studiować. Wrocław, Warszawa i Kraków mogą poszczycić się niechlubnie najdroższymi cenami wynajmu.

Prywatne mieszkanie to przede wszystkim wygoda. W odróżnieniu od akademika nikt Cię nie pilnuje i nie ma odgórnie ustalonych reguł, takich jak brak możliwości nocowania znajomych – co w domu studenckim jest niestety normą. W kawalerce sam jesteś sobie sterem i okrętem, przy mieszkaniu w więcej osób, wszystko jest do dogadania między współlokatorami. 

Mieszkanie w kilka osób niesie za sobą sporo korzyści. Rozkładają się zarówno ponoszone wydatki jak i codzienne obowiązki. Dużo przyjemniej i szybciej jest robić rzeczy w grupie. Zwłaszcza, jeśli zdecydujesz się na mieszkanie ze swoimi przyjaciółmi. 

 

Zobacz także

Autor: rankingifinanse.pl

Analizujemy, porównujemy, prezentujemy. W serwisie rankingifinanse.pl znajdziesz aktualne zestawienia ofert pożyczkowych. Dzięki temu możesz wygodnie porównać ze sobą pożyczki online wielu firm w jednym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *