Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/hexecapital/domains/rankingifinanse.pl/public_html/wp-content/plugins/siteorigin-panels/inc/styles-admin.php on line 390 Uroki natury w Przemkowskim Parku Krajobrazowym

Uroki dziewiczej natury w Przemkowskim Parku Krajobrazowym – sprawdź dlaczego warto go zoabaczyć

Dolny Śląsk znajduje się w najbardziej wysuniętej na południowy zachód części Polski. Jest to niezwykle piękna kraina pełna górskich krajobrazów, oraz jeszcze piękniejszych pałacyków i zameczków pozostawionych tutaj po byłych mieszkańcach pochodzących z Czech oraz Niemiec. Jednak na północy województwa znajduje się miejsce o zupełnie innym klimacie – Przemkowski Park Krajobrazowy.

Garść informacji

 

Przemkowski Park Krajobrazowy jest położony w północnej części województwa Dolnośląskiego. Na południe od Przemkowa, nad rzeką Szprotawą. Park znajduje się pomiędzy dwoma miastami – Lubinem oraz Żaganiem. Jego siedziba znajduje się w Piotrkowiczkach.

Na terenie parku znajdują się dwie ścieżki przyrodnicze – Lasy okolic Przemkowa oraz Stawy Przemkowskie. Podczas zwiedzania parku tymi trasami możemy zobaczyć takie pomniki natury jak najwyższy punkt w postaci Wydmy k. Wilkocina czy dąb Chrobry koło Piotrowic.

Historia

 

Tereny Parku Krajobrazowego były zamieszkane przez ludzi już ponad cztery tysiące lat temu. Odwiedzający mogą zobaczyć tutaj umocnienia sprzed ponad tysiąca lat – wały śląskie. Jest to konstrukcja obronna stworzona na samym początku istnienia proto państwowości Słowian. Wały ciągną się od Gromadki do Przemkowa a dalej wzdłuż rzeki Bóbr.

Najważniejsze atrakcje znajdujące się w obrębie rezerwatu to na pewno Stawy Przemkowskie, Buczyna Piotrkowicka, Łęgu Źródliskowe czy Torfowisko Borówki. Można zobaczyć tutaj również pewien ewenement na skalę kraju – ruchome wydmy. Jest to o tyle niespotykane, że wydmy te nie znajdują się nad morzem.

Okolice

Wszyscy turyści wrażliwi na piękno natury na pewno zachwycą się znajdującymi tutaj wrzosowiskami, które na wiosnę mienią się wszystkimi barwami fioletów, różów aż po czerwień. Powierzchnia łąk sięga prawie trzech tysięcy hektarów, co sprawia, że wrzosowiska te są jednymi z największych w Polsce.

Wędrując po okolicach wieczorową porą, należy zachować szczególną ostrożność. W Przemkowskim Parku Narodowym swój dom ma wataha wilków. Zwierzęta te nie są co prawda groźne dla ludzi, jednak warto pamiętać, że drażnienie dzikich zwierząt oraz próba dokarmiania nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Kolejną atrakcją parku krajobrazowego są Stawy Przemkowskie, trzeci pod względem wielkości sztuczny akwen w Europie, zajmujące około tysiąca hektarów. W głębi szuwarów swoje gniazda zakładają czaple siwe. Żyją tu bąki i wąsatki, rzadkie gatunki ptaków.

Jak dojechać

 

Do samego terenu parku najłatwiej jest dojechać korzystając z usług jakie oferuje wypożyczalnia samochodów w Lubinie. Dzięki samochodowi możemy dowolnie poruszać się po terenie okalającym Park i dzięki temu możemy zobaczyć najbardziej interesujące nas miejsca w okolicy bez konieczności długich i uciążliwych wycieczek pieszych. Reszta może dostać się do Lubina bądź Polkowic komunikacją zbiorową, a następnie spróbować się dostać do Przemkowa lokalnymi przewoźnikami.

 

Zobacz także

Autor: rankingifinanse.pl

Analizujemy, porównujemy, prezentujemy. W serwisie rankingifinanse.pl znajdziesz aktualne zestawienia ofert pożyczkowych. Dzięki temu możesz wygodnie porównać ze sobą pożyczki online wielu firm w jednym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *